سوغات کرونا برای صنعت گلخانه “خسارت 3470 میلیارد تومانی”

تقوی، مدیرکل دفتر امور گلخانه، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی از برآورد خسارت 3470 میلیارد تومانی شیوع کرونا به  محصولات حوزه این دفتر در دو ماه اخیر خبر داد.

به گفته وی: با توجه به اینکه تولیدکنندگان گل و گیاه در ماه های اسفند و فروردین فروش زیادی دارند و در طول سال فعالیت شان معطوف این دو ماه است، متاسفانه شیوع ویروس کرونا هر گونه فعالیت تجاری و عرضه را متوقف کرد.

تقوی افزود: در محصولات گلخانه ای نیز با توجه به کاهش تقاضا، بسته شدن مرزها و عدم صادرات محصولات، خسارت سبزی و صیفی و محصولات گلخانه ای 1100 میلیارد تومان خسارت برآورد شده است.

وی ادامه داد: در ابتدا در محصول قارچ نیز با کاهش تقاضا در بازار روبه رو بودیم، اگر چه با توجه به فرهنگ سازی انجام شده و اقدامات پشتیبانی صنف در این بخش، این محصول اقبال خوبی داشته است اما جبران کننده نبوده و کمتر از 1000 میلیارد تومان خسارت در این بخش برآورد شده است.

تقوی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به تمهیدات عمومی در نظر گرفته شده توسط دولت و بانک مرکزی گفت: بخشی از این تمهیدات اعلام شده و پیگیر بخش دیگر آن برای بخش کشاورزی هستیم و به زودی اعلام خواهد شد. ما تاکنون اطلاعات لازم را در این خصوص جمع آوری و دسته بندی کرده و میزان خسارت نیر به کمیسیون اقتصادی دولت اعلام شده است.

وی با اشاره به ارئه پیشنهاد به دولت در این زمینه تصریح کرد: بخشی از این درخواست ها توسط خود تولید کنندگان و بخش دیگر آن توسط معاونت باغبانی ارائه شده است.

تقوی ادامه داد: پرداخت تسهیلات برای سرمایه در گردش، استمهال وام ها اعم از بخشودگی سود و دیرکرد از جمله درخواست ها بوده است. همچنین در بحث بدهی های جاری نیز اعم از آب، برق و گاز پیشنهاد شده تا بدهی 3 ماه اول به صورت اقساطی پرداخت شود.

وی تصریح کرد: برای موضوع بیمه و مالیات نیز پیشنهاد هایی ارئه شده است.

مطلب پیشنهادی

سهم استان مرکزی از توسعه گلخانه ای در سال 99

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: در راستای جهش تولید، توسعه 35 هکتاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *