ردپای ویروس ویرانگر ToBRFV در گلخانه های گوجه فرنگی

مشاهده ویروس  ” گوجه فرنگی قهوه ای چروکیده یا ToBRFV ” در دو کشور انگلستان و یونان به تازگی گزارش شده است. این ویروس برای انسان خطرناک نمی باشد اما می تواند باعث ایجاد خسارات جدی به محصولات گوجه فرنگی شود. این محصول اکنون در اروپا  در وضعیت قرنطینه قرار دارد و هر گونه مورد مشاهده شده ای در گلخانه ها بایستی گزارش شود.

ویروس T

این ویروس در انگلستان برای اولین بار تابستان سال گذشته ( جولای 2019) در یک گلخانه در شهر کنت (KENT) گزارش شد. همچنین به تازگی، سازمان حفاظت از گیاهان انگلستان  (NPPO )  مشاهده این ویروس را در دو نقطه به سازمان حفاظت گیاهان اروپا (EPPO) گزارش کرده است. این موارد در دو گلخانه 1/62 هکتاری و 8 هکتاری گوجه فرنگی در منطقه ورث استرشراین (Worcestershrine) تایید شده اند. عملیات ریشه کن سازی شامل سوزاندن تمامی گیاهان در گلخانه ی آلوده شده و افزایش امنیت زیستی در منطقه آلوده  در دستور کار قرار گرفته شده است.

همچنین مشاهده این ویروس در کشور یونان برای اولین بار در ماه آگوست سال گذشته میلادی در یک گلخانه تولید گوجه فرنگی گزارش گردید. بعد از آن و پس از انجام یک تحقیق میدانی، هفت مورد آلودگی جدید نیز در همان منطقه کشف گردید. بررسی ها نشان داد که این گلخانه ها یا به یک نفر تعلق دارند و یا در همسایگی گلخانه آلوده قرار داشته اند. گمانی زنی ها نشان می دهد که  احتمال گسترش آلودگی  به دلیل انتقال فیزیکی از طریق کارکنان می باشد.

درباره ی امیر رمضانی

مطلب پیشنهادی

بزرگترین پروژه گلخانه شیشه ای گوجه فرنگی در کشور عربستان در حال احداث می باشد. این پروژه در 3 فاز به مساحت 44 هکتار تا یک سال و نیم دیگر به بهرده برداری خواهد رسید.

احداث بزرگترین پروژه گلخانه شیشه ای گوجه فرنگی در عربستان سعودی

شرکت داوا (DAVA Corporation)، به زودی مالک یکی از بزرگترین پروژه های گلخانه در عربستان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *