سودآوری 52 درصدی صنعت گلخانه در روسیه

گلخانه ها، در حال تبدیل شدن به پرسود ترین تجارت در حوزه کشاورزی در روسیه می باشند. این صنعت، بعد از تحریم اقتصادی کشور روسیه و کاهش ارزش پول این کشور در سال 2014، سرمایه گذاران زیادی را به خود جذب نمود.

بر اساس آنالیز داده های بانک کشاورزی کشور روسیه، گلخانه داران روسی بیشترین سود را در بین تمامی تولید کنندگان حوزه کشاورزی داشته اند ، بطوریکه رقم سود از 44 درصد در سال 2018 به 52 درصد در سال 2019 افزایش یافته است.( سود قبل از کاهش مالیات یا EBITDA در نظر گرفته شده است).

سودآوری بالای صنعت گلخانه در روسیه
مقایسه میزان سوددهی بخش های مختلف کشاورزی در کشور روسیه

 

به گفته نماینده این بانک، صنعت گلخانه بعد از تحریم این کشور و کاهش ارزش پول ملی، به سرعت شروع به رشد نمود. بطوریکه شرکت اکو کولتورا ( Eco-Kultura ) به عنوان رهبر بازار در این حوزه، مساحت گلخانه هایش را به شدت افزایش داد و همچنین ، پسر ثروتمند معروف روسی آقای رومن آبراموویچ به صنعت ساخت گلخانه ورود پیدا کرد و شرکت های صاحب بزرگترین سرویس کار خودرو در شرق اروپا و روسیه به نام Avilon، نیز در همین مقطع به این صنعت ورود پیدا نمودند.

 

 

 

 

 

 

به گفته وی، سودآوری بالای گلخانه های مدرن نتیجه بهره وری بالای آنها در تولید است. امکان تولید محصول صیفی جات تا 80 کیلوگرم در متر مربع در کنار قیمت بالای این محصولات در خارج از فصل تولید، چنین سودآوری بالایی را رقم زده است.

در همین رابطه رئیس تولید کنندگان میوه و تره بار کشور روسیه آقای میخائیل گلوشکوف ( Mikhail Glushkov ) می گوید: ” سرمایه گذاری در صنعت گلخانه در بازه زمانی بین سالهای 2015 تا  2019  در این کشور، بیش از 8/2 میلیارد یورو بوده است و بیش از 1100 هکتار گلخانه مدرن جدید نیز احداث شده است. روسیه اکنون در تولید خیار خود کفا شده است، ولی هنوز 40 درصد گوجه فرنگی مورد نیاز خود را از طریق واردات تامین می کند”.

درباره ی امیر رمضانی

مطلب پیشنهادی

تجربه موفق گلخانه دار هلندی از جایگزینی کوکوپیت با پشم معدنی در تولید فلفل دلمه ای:

گرچه اکثر گلخانه داران هلندی از پشم معدنی (mineral wool ) در تولید صیفی جات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *