ارسال نماتد ها به ایستگاه فضایی با کمک فضا پیمای اسپیس ایکس

یک شرکت امریکایی معتبر در زمینه کنترل آفات به نام فرونیم (Pheronym)، یک هدیه عجیب برای فضانوردان ایستگاه فضایی ارسال کرده است: محموله حاوی کرم های ریز. صد و بیست هزار عدد از این کرم های ریز به وسیله ی فضای پیمای اسپیس ایکس دراگون (Space X Dragon) به ایستگاه فضایی فرستاده شد و در آنجا به جعبه های مخصوص و مجهز به دوربین ها و سنسورهای خاص فضا انتقال داده شد.

این کرم های ریز که نماتد نام دارند، دارای باکتری هایی در سیستم گوارش هستند که حشرات مضر را از بین برده و هیچ آسیبی به حشرات مفید مانند زنبور عسل نمی رسانند. این شرکت نوعی فرمون به نام نماستین(Nemastin) تولید کرده است که باعث حرکت بیشتر نماتدها جهت آلوده نمودن حشرات مضر می شود. تحقیقات نشان می دهد که نماتدهای استفاده کننده از این نوع فرمون سه برابر نماتد هایی که از این ماده استفاده نکرده اند در حمله به آفات موثر تر هستند.

به گفته مدیر این پروژه دکتر دیوید شاپیرو( David Shapiro):” این فرمون ها درواقع زبان گفتگوی نماتدها با یکدیگر می باشند. با آن به یکدیگر می فهمانند که: زمان حرکت است، حشره را پیدا کنید و آلوده کنید.”

چرا نماتدها به فضا ارسال شدند؟

این پروژه با همکاری مشترک سازمان ناسا(NASA) و آزمایشگاه آی اس اس( ISS) با هزینه صد هزار دلار انجام شد تا نحوه موقعیت یابی نماتد ها ، نحوه گرفتن شکار، پیدا کردن شریان خونی حشره و آزاد سازی باکتری در آن  را در شرایط گرانش بسیار کم بررسی کنند.

محققان همچنین می خواهند بدانند که آیا نماتد ها در شرایط بدون گرانش می توانند در عمق خاک حرکت کنند. این یافته ها می تواند به آن ها در ارتقا توانایی کرم ها جهت حرکت عمیق تر در خاک در سطح  کره زمین کمک کند.

علاوه بر این، در راستای یکی از اهداف بلند مدت ناسا در قابل اقامت نمون کره ماه و سیاره مریخ، پروش نماتد ها در شرایط گرانشی بسیار کم می تواند به فضانوردان در پرورش غذای مورد نیاز خود در فضا کمک نماید.

درباره ی امیر رمضانی

مطلب پیشنهادی

سودآوری بالای صنعت گلخانه در روسیه

سودآوری 52 درصدی صنعت گلخانه در روسیه

گلخانه ها، در حال تبدیل شدن به پرسود ترین تجارت در حوزه کشاورزی در روسیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *