گرده افشانی در گوجه فرنگی گلخانه ای

گوجه فرنگی گلخانه ای گیاهی است خود گرده افشان که دارای اندام نر و ماده می باشد. اندام نر، دارای میله های کوتاه و بساک بلند بوده و اندم مادگی از کلاله،خامه و تخمدان تشکیل یافته است. هنگام گرده افشانی، دانه های گرده از بساک جدا شده و بعضی از آن ها روی کلاله قرار می گیرند و گرده ها روی  کلاله جوانه زده و لوله گرده به سمت تخمدان رشد نموده و باعث تلقیح تخمک می شود.گرده افشانی در مزرعه و فضای باز، بیشتر به وسیله باد و حشرات انجام می گیرد که برای گرده افشانی مناسب گل های گوجه فرنگی کافی می باشد. اما در محیط گلخانه ای برای افزایش باروری نیاز به گرده افشانی مصنوعی می باشد. عملیات گرده افشانی به صورت مصنوعی به چهار روش زیر انجام می گیرد:

  1. استفاده از زنبور بامبل: در این روش، گرده افشانی توسط فعالیت زنبورها انجام می گیرد و در آن اغلب گل ها به واسطه فعالیت زیاد زنبورها گرده افشانی می شوند.هزینه تلقیح در این روش بسیار پایین می باشد و معمولا برای هر 2000 متر مربع گلخانه از یک کندو برای گرده افشانی استفاده می شود. ناکافی بودن تعداد زنبورها باعث ناقص انجام شدن عمل گرده افشانی و کاهش محصول می شود. ازطرف دیگر، تعداد بیش از حد آن ها نیز باعث صدمه زدن به گل ها و در نتیجه کاهش تشکیل میوه می شود.
  2. گرده افشان الکتریکی دستی: در این روش، از یک ارتعاش دهنده الکتریکی برای تکان دادن بوته گوجه فرنگی جهت گرده افشانی استفاده می شود. این عمل بایستی هر روز برای بوته ها و عمل لرزش گل ها هر 3-2 روز یکبار انجام گیرد. در این روش باید مراقب بود که ارتعاش دهنده با میوه های کوچک در حال نمو تماس نیابد. در صورت تماس، زمانی که میوه بالغ شود، زخمی بر روی آن پدیدار خواهد شد.
  3. ضربه روی گل ها با کاغذ لوله شده، فرچه یا پرهای مخصوص: این روش به زمان و هزینه زیادی نیاز داشته و برای گلخانه های بزرگ کاربرد زیادی ندارد و احتمال تلقیح ناقص یا عدم تلقیح در این روش بسیار زیاد می باشد.
  4. استفاده از هورمون های شیمیایی تلقیح کننده: در این روش تلقیح به صورت ناقص انجام گرفته و در مقابل باعث تنظیم رشد گیاه و افزایش میوه دهی و جلوگیری از ریزش گل ها خواهد شد. هورمون های مورد استفاده در این روش به صورت محلول پاشی روی خوشه گل باعث تلقیح می شود و استفاده از این روش باعث افزایش تولید به میزان 17 کیلوگرم در هر بوته خواهد شد.

گل های گرده افشانی نشده، از روی ساقه گل دهنده سقط خواهند شد.فقدان گل می تواند به سبب عوامل  دیگر مانند: شرایط نوری کم، دمای بالای هوا،پژمردگی گل و تغذیه ناکافی( برای مثال نیتروژن زیاد) روی دهد. به علاوه، زمانی که گیاهان حاوی تعداد زیادی میوه بوده و یا شرایط محیطی کمتر از مطلوب باشد، گل های در حال پیدایش سقط خواهند شد.

 

درباره ی امیر رمضانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *